Парламент Молдови обмежив повноваження президента

Парламент Молдови у четвер, 3 грудня перевів Службу інформації та безпеки (СІБ) у підпорядкування парламенту. Тим самим, парламент обмежив повноваження обраної президентки Майї Санду, яка вступить на посаду 24 грудня.
Таке рішення ухвалено у четвер одразу двох читаннях, без обговорення в парламенті, передає агентство “Інтерфакс”. “За” ухвалення рішення проголосувала нова парламентська більшість у складі фракції Партії соціалістів і фракції партії “Шор” – 51 з 101 депутата. Опозиція не брала участі в голосуванні і намагалася зірвати засідання.
Ухвалений закон передбачає, що парламент повинен призначити директора спецслужби і двох його заступників. Проєкт, підготовлений групою депутатів-соціалістів, був зареєстрований 1 грудня. Він викликав різку критику правих партій і обраної президентки Майї Санду, яка пов’язала цю ініціативу зі спробою узурпації влади.
У 2016 році, коли вступав на посаду обраний тоді президентом Молдови Ігор Додон, з подачі найбагатшого громадянина республіки Володимира Плахотнюка парламент перевів СІБ у своє підпорядкування, що викликало критику соціалістів. Влітку 2019 року голосами коаліції соціалістів і блоку Майї Санду СІБ була повернута під контроль президента, але тепер знову стала підзвітною парламенту.
Також у цей день парламент Молдови ухвалив у першому читанні законопроєкт про функціонування мов, який закріплює за російською статус мови міжнаціонального спілкування.
Також в першому читанні парламентарі схвалили скасування так званого закону про заборону “російської пропаганди”. Цей закон, який набрав чинності в лютому 2018 року, забороняє ретрансляцію на території Молдови інформаційних, інформаційно-аналітичних і військових програм з країн, які не ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, і був переважно спрямований на обмеження роботи на території країни російських телеканалів.
Напередодні Санду покликала прихильників на акцію протесту проти узурпації влади Додоном. Кілька тисяч людей провели акцію протесту, але після того, як вони розійшлися, парламентська більшість в лічені хвилини і без обговорення ухвалила усі спірні закони.

Джерело: DW