Пізно ввечері депутати Народних зборів Македонії схвалили пропозиції уряду про початок внесення змін до конституції щодо зміни назви країни. Як повідомляє македонський Kanal5, за це проголосувало 80 депутатів із 120.
Таким чином, рішення про внесення змін до конституції було ухвалено мінімально можливою кількістю голосів (2/3 від складу парламенту). Назва держави має бути змінена попри провал референдуму з цього ж питання.
Нагадаємо, що таке голосування було би неможливим без підтримки перейменування частиною депутатів опозиційної партії VMRO-DPMNE. У самій партії раніше заявляли, що готові підтримати зміни до конституції лише у разі схвалення нової назви країни на референдумі. Втім, цей референдум було визнано таким, що не відбувся, через низьку явку виборців.
Зміну назви країни на Північну Македонію, а разом із тим – можливість вступити до НАТО та розпочати діалог про набуття членства у ЄС підтримали 91,46% громадян, які взяли участь в голосуванні. Проти виступили 5,65%.
Такі дані дали підставу прем’єр-міністру Зорану Заєву внести це питання на розгляд парламенту, пригрозивши у разі негативного результату достроковими виборами.
Напередодні голосування помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Вес Мітчелл звернувся із відкритим листом до македонської опозиції, закликавши її підтримати зміну назви. У РФ це назвали “грубим втручанням” у внутрішні справи Македонії, запропонувавши їм вступати у Євразійський союз. Для остаточного внесення змін парламентаріям ще треба провести два голосування – простою та конституційною більшістю – вже напряму щодо внесення змін у конституцію. Втім, нинішнє успішне голосування дає підстави очікувати успіху й у наступних.