Верховний суд Іспанії усунув з посади голову уряду Каталонії

Верховний суд Іспанії у понеділок, 28 вересня, ухвалив рішення, яке забороняє голові уряду Каталонії Жоакіму (Кіму) Торрі обіймати державні посади упродовж 18 місяців через непокору. Рішення було ухвалене одноголосно. Таким чином, Верховний суд підтримав рішення суду нижчої інстанції , повідомляє агенція новин dpa. Суд у Барселоні ухвалив відповідне рішення у грудні минулого року. Також Торру оштрафували на 30 тисяч євро. Торра продовжував виконувати обов’язки голови уряду Каталонії під час розгляду апеляції.
“Він неодноразово і вперто відмовлявся виконувати розпорядження Центральної виборчої комісії прибрати певні символи з громадських будівель, що належать женералітету (регіональному уряду), під час виборчого процесу”, – цитує рішення суду агентство новин AFP.
Таким чином, згідно з вердиктом, Торра повинен залишити пост глави регіонального уряду, а місцевий парламент має обрати йому заміну. Втім, у каталонському парламенті раніше заявляли, що його члени проігнорують рішення суду, якщо воно буде не на користь Торри.
У повідомленні Вищого суду Каталонії йдеться, що рішення Верховного суду набуває чинності негайно, а обов’язки Торри виконуватиме його заступник Пере Арагонес. Однак у офісі голови уряду Каталонії повідомили агентству AFP, що рішення набуде чинності, коли Торрі особисто про нього повідомлять.
Нагадаємо, рішення суду пов’язано з подіями, які відбувалися під час передвиборчої кампанії весною 2019 року, коли на адміністративних будівлях у Барселоні була вивішена символіка прихильників руху за незалежність Каталонії та заклики до звільнення ув’язнених політиків. ЦВК Іспанії вимагала прибрати цю символіку, однак Торра вимогу проігнорував.
Політичні експерти побоюються, що це рішення, ухвалене за декілька днів до 1 жовтня, – дня, в який три роки тому відбувся референдум про незалежність Каталонії, – може знову призвести до ескалації конфлікту між центральною владою Іспанії і місцевими прихильниками руху за відокремлення регіону від Іспанії.
Після оголошення рішення Верховного суду кілька каталонських організацій вже закликали до акцій протесту, які мають відбутися ввечері 28 вересня.
Референдум щодо незалежності Каталонії від Іспанії відбувся 1 жовтня 2017 року. На той час регіональним урядом Каталонії керував Карлес Пучдемон. Мадрид визнав проведення цього референдуму та його результати неконституційними. У жовтні 2019 року Верховний суд Іспанії засудив до тривалого тюремного ув’язнення дев’ятьох каталонських політиків і громадських діячів за спробу відокремлення Каталонії від Іспанії. Суд визнав їх винними в організації незаконного референдуму про суверенітет регіону і проголошення його незалежності. Це рішення суду викликало масштабні акції протесту в Каталонії.

Джерело: DW