ЄС запустив санкційну процедуру проти Польщі через закон про Верховний суд

Європейський Союз відкрив санкційну процедуру проти Польщі у зв’язку із суперечливим законом про Верховний суд.
Про це йдеться у заяві Європейської комісії, яка є в розпорядженні «Європейської правди»: «3 липня 27 з 72 суддів Верховного суду ризикують вийти на пенсію. Новий польський закон «Про Верховний суд» знижує пенсійний вік суддів Верховного суду з 70 до 65 років. Ця міра також застосовується до голови Верховного суду, чий шестирічний мандат буде достроково припинено. Згідно з законом нинішнім суддям надається можливість заявити про своє прагнення, щоб їх мандат був продовжений президентом, який може бути наданий терміном на три роки і продовжений один раз. Для рішення президента не встановлені критерії і немає можливості для судового перегляду цього рішення». Таким чином нові закони Польщі «підривають принцип незалежності судової влади», переконані у ЄК.
Комісія наполягає на тому, що вона «готова продовжувати діалог з питань верховенства права», незважаючи на початок процедури. Перший етап процедури закінчується позовом до Суду Європейського Союзу. Варшава має місяць на внесення змін. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький раніше виключив можливість внесення змін до закону та подальшого коректування судової реформи.
Європейський Союз напередодні пригрозив позбавити Польщу права голосу в раді ЄС через судову реформу, але на захист Варшави стала союзна Угорщина. Польща вважає, що законодавчий процес із реорганізації своєї судової влади відповідає європейським стандартам, і називає побоювання Єврокомісії щодо загроз верховенству права безпідставними. У червні Європейська комісія підтвердила, що Польща не виконала ключові вимоги комісії щодо незалежності судів.