Конституційна криза в Саудівській Аравії

На початку листопада 32-річний спадкоємець принц Мухаммед бін Салман розпочав безпрецедентну для цієї ультраконсервативної країни «зачистку» політичної еліти.
У неділю та понеділок за його ініціативою було заарештовано 11 принців, зокрема власник $20-мільярдного статку Аль-Валід бін Талал і впливовий глава Національної гвардії Мутаіб бін Абдалла. Також за ґрати потрапили четверо діючих міністрів і не менше 30 високопоставлених військових офіцерів, екс-міністрів і впливових бізнесменів.
Король Салман, який успадкував владу в січні 2015 року після смерті попереднього короля Абдулли, за чутками, переживає дедалі більші труднощі в управлінні державою через похилий вік (81 рік). Найближчими місяцями він може передати владу своєму 32-річному синові Мухаммеду, якого було призначено спадкоємцем у червні 2017 року. У публічних виступах принц-спадкоємець обіцяє трансформувати країну, позбавивши її нафтової залежності та релігійного істеблішменту.
Однак, попри відсутність інших претендентів на престол, проти Мухаммеда бін Салмана майже напевно повстануть політичні та релігійні супротивники його реформ. Це станеться одразу, як тільки король помре або спробує передати владу спадкоємцеві. Відповідно опозиціонери в нинішніх умовах мають високі шанси зібрати на вулицях критичну масу народу і повалити уряд.
Принц-спадкоємець, який обіймає з 2005 року посаду міністра оборони, контролює потужну армію, що складається з 200 000 солдатів і близько 1000 танків. Однак 100-тисячна Національна гвардія, яку очолював принц Мутаіб бін Абдалла, не підкорялася міністерству оборони і створювала серйозну загрозу. Заарештувавши сина короля Абдалли і усунувши його від керівництва Національною гвардією, Мухаммед бін Салман консолідував владу над обома арміями.