У Литві проходять президентські вибори

Передвиборна кампанія відбувалась на тлі війни Росії проти Україні та її наслідків для національної безпеки Литви. Явним фаворитом, за соцопитуваннями, є чинний президент Гітанас Науседа.
У Литві в неділю, 12 травня, відбуваються президентські вибори. Близько 2,5 мільйона виборців вирішують, хто обійматиме найвищу державну посаду найближчі п’ять років.
Згідно з соціологічними опитуваннями, явним фаворитом є чинний президент – 59-річний професійний економіст Гітанас Науседа. З ним змагаються сім інших кандидатів.
Виборчі дільниці закриються о 20:00 за Києвом. Перші результати очікують в ніч на 13 травня. Якщо жоден із кандидатів не здобуде більше 50 відсотків голосів, то 26 травня відбудеться другий тур, у якому зійдуться два найуспішніші претенденти.
Паралельно в країні проходить референдум про запровадження подвійного громадянства.
У Литві президент має переважно церемоніальні повноваження, але, на відміну, наприклад, від президента Німеччини, володіє широкими компетенціями в сфері зовнішньої та оборонної політики.
У центрі передвиборної кампанії кандидатів була війна Росії проти України та її наслідки для національної безпеки Литви.
Литва є членом Європейського Союзу і НАТО та межує з російським ексклавом Калінінградською областю і Білоруссю. У найближчі роки країна стане важливою базою для можливих військових операцій НАТО. На тлі змін безпекової ситуації в Європі та агресивних дій Росії Німеччина пообіцяла дислокувати на території Литви бригаду Бундесверу чисельністю до п’яти тисяч військовослужбовців.
Джерело: DW