Верховний суд Ізраїлю скасував закон з пакета суперечливої судової реформи

Єдиний ухвалений закон із пакета судової реформи, проти якої минулоріч активно протестували ізраїльтяни, був скасований Верховним судом країни.
Ухвалений минулоріч Кнесетом закон, який обмежував повноваження Верховного суду Ізраїлю, скасований самим Верховним судом у понеділок, 1 січня, повідомляє Reuters.
Цей закон був частиною суперечливої судової реформи, проти якої в Ізраїлі регулярно проходили багатотисячні акції протесту. Він передбачав скасування так званого “стандарту розумності” – права Верховного суду переглядати рішення уряду, які він вважає такими, що виходять за рамки розумного.
Втім, законодавство позбавило його лише одного з наявних інструментів для перегляду рішень уряду та міністрів. Тепер вісім із 15 суддів зі складу цього органу визнали закон недійсним, вирішивши, що він завдасть серйозної шкоди демократії в країні.
Партія прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху “Лікуд” вже назвала рішення суду невдалим і таким, що суперечить “волі народу до єдності, особливо під час війни”. Депутати ж від опозиції високо оцінили це рішення.
Уряд Нетаньяху оголосив про плани провести судову реформу майже одразу після формування у грудні 2022 року. Окрім обмеження повноважень Верховного суду, вона також передбачала зміну процедури призначення його суддів.
На думку опозиції та критиків законопроєктів, їхнє ухвалення призвело б до зникнення незалежної судової системи в Ізраїлі та підірвало б основи демократії. Масові протести проти цієї реформи розпочалися також у грудні 2022 року і проходили майже щотижня до нападу радикального палестинського ісламістського угрупування ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня.
Втім, попри протести, Нетаньяху наполягав на впровадженні цієї реформи і домігся ухвалення одного з пакета законопроєктів у липні 2023 року.
Джерело: DW