Експрем’єр Александер Стубб переміг на президентських виборах у Фінляндії

У другому турі президентських виборів у Фінляндії переміг колишній прем’єр-міністр країни Олександр Стубб. Новий президент очолить зовнішню політику і політику безпеки країни після її вступу до НАТО.
Згідно з даними міністерства юстиції Фінляндії, за підсумками голосування у другому турі президентських виборів, що відбувся у країні в неділю, 11 лютого, перемогу здобув кандидат від правлячої Національної коаліційної партії, колишній прем’єр-міністр країни Александр Стубб.
У достроковому голосуванні взяли участь 70,7 відсотка виборців, 51,6 відсотка з яких проголосували за Стубба. За його суперника, колишнього міністра закордонних справ Пекку Хаавісто – незалежного кандидата, підтриманого лівоцентристською партією “Союз зелених” – відповідно, віддали свої голоси 48,4 відсотка виборців.
Хаавісто визнав поразку і привітав Стубба з перемогою, побажавши успіхів на посаді.
“Я вірю, що тепер у Фінляндії буде хороший президент республіки”, – сказав він. На його думку, Стубб – досвідчена і компетентна людина для цієї посади.
Стубб і Гаавісто після першого туру виборів, що відбувся 28 січня, вийшли до другого туру з результатами 28,3 і 25,8 відсотка відповідно. Третій результат продемонстрував Юссі Галла-аго від націоналістичної партії “Справжні фіни”, який отримав близько 19 відсотків голосів. Загалом у виборах брали участь дев’ять кандидатів у президенти.
Згідно із законодавством Фінляндії, президента обирають на 6 років не більше ніж на два терміни поспіль. Нинішній президент країни Саулі Нііністе відбув на посаді два терміни і тому у виборах участі не брав. Стубб стане тринадцятим за рахунком главою північної держави. Він має вступити на свою посаду 1 березня.
Фінляндія з початком російського військового вторгнення в Україну відійшла від традиційної політики нейтралітету і балансу між Сходом і Заходом. У квітні 2023 року вона приєдналася до НАТО, ухвалила рішення про розміщення на своїй території американського військового контингенту.
У листопаді 2023 року Фінляндія повністю закрила сухопутний кордон із Росією на тлі напливу нелегальних мігрантів. Цей крок підтримали обидва кандидати на найвищу державну посаду. Крім того, і Стубб, і Хаавісто виступають за розширення санкцій щодо Росії.
Джерело: DW