Парламентські вибори та формування уряду в Італії

За підсумками виборів, які відбулися на початку березня, Італія стала першою країною західної Європи, в якій популісти та євроскептики отримали абсолютну більшість голосів. Популісти з “Руху 5 зірок” (31%), партія Берлусконі “Вперед, Італіє!” – близько 14%, союзні до неї “Ліга Півночі” – 18%, націоналістична партія “Брати Італії” – більше 4%. Правляча Демпартія на чолі лівоцентристської коаліції має лише 24%, ще до парламенту проходить блок невеликих лівих партій, що набирає близько 4% голосів… Під час нинішніх виборів в Італії вперше застосували змішану мажоритарно-пропорційну виборчу систему.
Після виборів новий парламент мав спершу обрати своє керівництво, далі – домовитися про коаліцію та створити уряд. В кінці березня першу сходинку було подолано. Тріумфатор виборів, “Рух 5 зірок”, домовився із правоцентристами, тобто з партією Берлусконі “Вперед, Італіє”, і проголосував за спікерів обох палат парламенту. Обрання главою Сенату Марії Елізабетти Альберті Казеллаті стало цілковитою несподіванкою для політичних оглядачів. Вперше за всю історію Сенат Італійської Республіки очолить жінка. До слова, у цьому скликанні 34% мандатів отримали жінки (майже 10 років тому їх було менше 17%).
Парламент Італії розпочав свою роботу у доволі оновленому складі: майже 35% депутатів ще не працювали у законодавчому органі. Найбільше італійську політику оновив “Рух 5 зірок” – 65% його депутатів обрані вперше. До того ж парламент значно “помолодшав”.