Референдум щодо ізоляції: Швейцарія голосуватиме за відхід від своїх міжнародних зобов’язань

25 листопада вже вчетверте цього року в Швейцарії відбудеться день голосування, коли швейцарці мають можливість висловитися щодо питань як місцевого, так і загальнодержавного значення.
Для цього у Швейцарії діє такий механізм прямої демократії, як референдум. В тому числі він дає можливість внесення змін до Конституції за народною ініціативою. Для його проведення ініціатори повинні протягом 18 місяців зібрати мінімум 100 тисяч підписів (з поміж приблизно 5,2 млн громадян з правом голосу). Ініціатива вважається схваленою, якщо в день голосування її підтримає більшість із тих, хто взяв участь у голосуванні, і при цьому вона отримає більшість у щонайменше в половині з 26 швейцарських кантонів.
Цієї неділі, серед іншого, швейцарці будуть визначатися щодо так званої “Ініціативи із самовизначення”,
яка ставить під загрозу міжнародні зобов’язання Швейцарії. Ініціатива пропонує надавати результатам референдумів більшої ваги, ніж міжнародним зобов’язанням країни.
Ця ініціатива виходить від Швейцарської народної партії – правопопулістської партії, що на останніх виборах до парламенту у 2015 році отримала майже 30% голосів. Зважаючи на минулі ініціативи популістів, що зупинилися через вимоги міжнародного права, під загрозою – навіть базові міжнародні угоди.
Так, попри підтримку на референдумі 2014 року, не була впроваджена “Ініціатива з протидії масовій міграції”, щодо обмеження вільного пересування робочої сили між ЄС та Швейцарією (мотив тих, хто це підтримав, багато в чому був подібний до мотиву британців, які голосували за Brexit). Рішення референдуму тоді не виконали, адже наслідком став би розрив усього пов’язаного пакету двосторонніх угод Швейцарії з ЄС, відомого як Bilateral I – а в нього входять і економічні, і торговельні угоди, і домовленість про вільний рух.
Інший приклад – під загрозою опиняється Європейська конвенції з прав людини. Ще у 2010 році на референдумі перемогла “Ініціатива з депортації кримінальних іноземців”, де йшлося про дуже спрощений механізм депортації тих, хто вчинив кримінальний злочин. Але через суперечність із Конвенцією її реалізували із винятками.
Народна партія вважає ці рішення “помилками” та бажає їх виправити.