Санкції проти Польщі

20 грудня Європейська комісія вирішила розпочати процедуру запровадження санкцій проти Польщі через порушення норм верховенства права. Брюссель ухвалив рішення, що польський закон про загальні суди підриває незалежність польських суддів, тому вирішив застосувати статтю 7 договору про ЄС, у якій ідеться про серйозні загрози верховенству права. Крім того, ЄС вирішив скерувати цей закон до Європейського суду. 15 листопада Європарламент схвалив критичну резолюцію щодо Польщі, яка рекомендує запустити процедуру застосування санкцій проти країни.
Від урядів країн-членів Євросоюзу, відповідно, вимагається діяти згідно зі статтею 7 Маастрихтської угоди, яка дозволяє припиняти дію окремих прав країни-порушника. Йтися може про санкції аж до позбавлення Варшави голосу у Раді Європейського Союзу. Тепер для запровадження жорстких покарань проти Польщі необхідно чотири п’ятих голосів у Раді ЄС – тобто на це мають погодитися 22 країни-члени Євросоюзу. Перше таке голосування очікується у квітні.
Утім, Єврокомісія намагатиметься переконати Варшаву переглянути свої реформи, які підривають принцип поділу гілок влади. Зокрема, нещодавні зміни щодо судочинства частково узалежнили суди від підконтрольного панівній партії міністерства юстиції. Досі Польща відкидала критику і заявляла про втручання Брюсселя у внутрішні справи країни.