Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: роз’яснення мін’юсту

Українська влада подала до Ради Європи заяву про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. Йдеться, зокрема, про скасування права розпоряджатися своїм майном.
Україна подала заявку до Ради Європи про часткове призупинення дії в країні деяких пунктів Європейської конвенції з прав і свобод людини у зв’язку з воєнним станом. Відповідний документ опубліковано на сайті міжнародної організації в неділю, 28 квітня. Там уточнюється, що саму заявку було подано ще 4 квітня.
Згідно із заявкою, Україна на час війни може припинити дотримуватися таких положень Конвенції, як: недоторканність житла; таємниця листування, телефонних переговорів та іншої кореспонденції; невтручання в особисте й сімейне життя; свобода пересування та вільний вибір місця проживання; право на свободу думки й слова; вільне вираження поглядів і переконань, а також право збору, зберігання й поширення інформації; право на проведення зборів, мітингів і страйків; право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном.
Також у документі перелічено конкретні заходи та дії, які можуть бути запроваджені під час воєнного стану в порушення Конвенції: примусове відчуження приватного або комунального майна для потреб держави; запровадження комендантської години; особливий режим в’їзду та виїзду, обмеження пересування громадян та іноземців, руху транспорту; огляд речей, транспорту, багажу, вантажів, службових приміщень і житла громадян; заборона громадянам, які перебувають на воєнному чи спеціальному обліку, змінювати місце проживання чи перебування без належного дозволу.
В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація через військове вторгнення Росії. Видання “Дзеркало тижня” нагадує, що під час дії режиму воєнного стану військові мають право вилучати автотранспорт і деяку техніку у підприємств усіх форм власності, органів влади та самоврядування, а також у цивільних осіб.
Після оприлюднення інформації про відступ від Конвенції з прав людини українське міністерство уточнило, що Україна повідомила Раді Європи про можливість обмеження певних прав людини одразу після запровадження в країні воєнного стану в 2022 році. “Так чинять усі країни, які ведуть війну”, – написав міністр Денис Малюська.
Натомість у квітні цього року, за його словами, Україна в черговий раз уточнила перелік існуючих обмежень і зменшила його.
“Україна у квітні не призупинила захист, а якраз навпаки – переглянула та забрала застереження щодо обмеження певного набору прав”, – резюмував міністр.
Так само уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець запевнив, що йдеться не про нові обмеження, а про часткове скасування застосованих раніше.

Джерело: DW