1. Схоже на те, що воєнний стан, у якому опинилася Україна після початку повномасштаб-ної російської агресії 24 лютого 2022 р., не стільки призупинив, скільки інтенсифікував консти-туційні дебати довкола таких питань, як Конституція України (текст, правовий наратив), офі-ційна й неофіційна (академічна) конституційна доктрина, конституційний процес тощо.
2. Про все це продовжують говорити в умовах війни, яка вимагає не лише конкретної пос-тановки запитань, але й лапідарних відповідей на поставлені питання. У свою чергу, навіть най-більш успішні відповіді вимагають їх конкурентного порівняння, відбору й прагматичної оцін-ки. Науковці при цьому обмежуються, як правило, спостереженнями й роблять обережні висно-вки. У разі удачі висновки стають рекомендаціями. Однак по порядку.
3. Український конституційний наратив тут – це чинний текст Конституції України 1996 р. з усіма його покращеннями (amendments), змінами й доповненнями. Наратив (те, що хотіли ска-зати й зуміли сказати творці конституції) слід відрізняти від офіційної конституційної доктри-ни – продукту діяльності Конституційного Суду України (далі – КСУ), який має нижчий рівень «канонічності». На відміну від тексту Конституції України, офіційна доктрина не вважається інтелектуальним продуктом установчої чи законодавчої гілки влади й може бути переглянута КСУ. При цьому КСУ, безпосередньо відповідальний за формування офіційної конституційної доктрини України, не несе відповідальності за текст (наратив) чинного Основного Закону. Що ж стосується неофіційної (академічної) конституційної доктрини України, то вона є інтелектуа-льним продуктом всіх компетентних і зацікавлених в питаннях конституціоналізму політиків і правознавців.
4. Як відомо, український конституційний процес характеризувався від початку дискрет-ним характером, перериванням поступовості. Це зрозуміло з огляду на те, що Україна в 1991-1996 рр. перебувала в стадії початкового осмислення переходу від радянського авторитаризму до демократії й свободи. Спочатку робоча група Конституційної Комісії під головуванням Лео-ніда Юзькова запропонувала українським законодавцям «американську» конституційну модель (президентська республіка з віце-президентом, двопалатний парламент тощо), яку не було сприйнято все ще політично впливовими тоді комуністами й соціалістами. Проєкт обговорюва-ли й переписували, і навіть за участю західних експертів, а влітку 1996 р. на його зміст особисто вплинув лідер українських соціалістів Олександр Мороз. Ключові для ст. 5 Конституції України положення про повновладдя народу були включені в проєкт за його ініціативою.
5. Спроба змінити конституційний дизайн в часи президентства Віктора Януковича (Кон-ституційна Асамблея переглянула весь текст Основного Закону) закінчилася невдачею через «Революцію гідності» 2013-2014 рр. Подальші спроби модернізації Розділу ІІ про права людини Конституційною Комісією України за президентства Петра Порошенка так само виявилися без-результатними. Оновлення конституційного статусу Автономної Республіки Крим у 2017 р. шляхом перетворення АРК з територіальної автономії на національну автономію кримських татар також зазнало фіаско. Не виключено, що Українська держава виявилася неготовою надати кримським татарам – корінному народу України, політичне представництво й землю в повно-масштабну власність.
6. Таким чином, в обставинах теперішньої війни перед Україною залишається відкритою низка принципових в конституційному сенсі питань:
а) чи повинна Україна й надалі обмежуватися політичним режимом простої (електоральної) демократії, чи вона готова утверджувати в себе консолідовану демократію ліберального типу;
б) чи повинні права людини в Основному Законі України бути правами переважно «позитив-ного» (колективістичного) чи «негативного» (індивідуалістичного) зразка;
в) чи повинна Україна в своїх підходах діяти за конституційною формулою: вільне перемі-щення людей, товарів, послуг і капіталу, чи вона й надалі покладатиметься переважно на держа-вні або рекомендовані Світовим банком чи МВФ економічні стратегії;
г) чи наважиться Україна скасувати чинні конституційні обмеження на свободу вираження поглядів (ст. 34 Основного Закону) за моделлю ст. 13 Хартії засадничих прав Євросоюзу (чинна з 2009 р. заборона обмежень на свободу слова в сфері літератури, мистецтва й науки, доповнена необхідністю визнання державами-членами академічної свободи університетів);
д) чи наважиться Україна пом’якшити вимоги власної Конституції щодо гарантій державної власності на землю й природні ресурси, чи держава й надалі залишатиметься тут такою собі «собакою на сіні».
7. Як показує філософський аналіз status quo, що нині панує в офіційній конституційній доктрині, Українська держава сьогодні все ще покладається на ментальні пріоритети «нашвид-куруч переосмисленого марксизму». Завдяки пролонгації такого підходу конституційне право України не сприймається державою, правовою наукою й освітянами в функціональній якості права свободи (freedom’s law у Рональда Дворкіна).
8. Своєю чергою, популярна на Заході ідея про те, що сучасне громадянське суспільство є опонентом чи навіть антагоністом держави, усвідомлюється українською політико-правовою спільнотою з помітним дискомфортом. Розуміння тієї обставини, що органічна правова система країн «ядра» (за Еммануїлом Валлерстайном) складається як біполярна (норми свободи versus норми порядку), лише починає торувати в Україні собі дорогу.
9. Якщо західна парадигма (як широка концепція розвитку) сучасного конституціоналізму схожа на різновид «світської віри в те, що є основою життя» (Вернер Гейзенберг), то ця віра ха-рактеризується в Україні зовні притлумленою компліментарністю до глави держави, уряду й системи державної влади загалом. Такий підхід призводить до того, що розвиток офіційної кон-ституційної доктрини відбувається у нас не плавно й поступово, як зростає «кораловий риф» (Дейнюс Жалімас), як розвиваються література й мистецтво, а через доволі жорстке витіснення одних конституційних цінностей іншими (президентська, парламентська й знову президентсь-ка республіка; заборона й відродження імперативного мандату; контрольований і неконтрольо-ваний КСУ). Тобто правовий поступ відбувається у нас майже так само, як відбувається – за То-масом Куном – зміна парадигм в природничих науках.
10. Крім того, ігнорування права на вільне придбання й володіння вогнепальною зброєю в конституційній доктрині України змінилося за час війни на просту роздачу зброї членам тери-торіальної оборони. Вільний продаж вогнепальної зброї пропагується нині вищими посадови-ми особами Міністерства внутрішніх справ, включно з Денисом Монастирським. Подібна зміна пріоритетів вочевидь вимагатиме внесення змін в офіційну конституційну доктрину України.
11. Своєю чергою, обов’язок «неухильно додержуватися Конституції України та законів Ук-раїни» (ст. 68 Основного Закону) поступово доповнюється неофіційним визнанням права наро-ду на демократичне повстання. З іншого боку, закріплена в засадах конституційного ладу Укра-їни (частина третя ст. 15 Основного Закону) заборона цензури поєднується з вилученням із продажу російськомовної літератури й наміром знищити майже 50% існуючого в країні бібліо-течного фонду. Така «конвертація» цінностей свідчить про незавершеність національного кон-ституційного процесу, в якому поки що лише формально стверджується ідеологічний плюра-лізм, множинність політичних логік і практик.
12. Усе це переконливо свідчить на користь того, що офіційна конституційна доктрина Ук-раїни все ще знаходиться в незбалансованому чи навіть гарячому стані вулканічної магми. Па-ралельно це вказує також на очевидну для всіх учасників і спостерігачів незавершеність україн-ського конституційного процесу.
13. Нині офіційна конституційна доктрина України знаходиться під впливом як американ-ської, так і європейської конституційної парадигми. Однак про серйозну конкуренцію даних впливів поки що не йдеться. Тим більш зарано говорити про якісне переважання в Україні пів-нічноамериканських конституційно-правових поглядів і підходів. Як відомо, розділ проєкту Конституції України під назвою «Громадянське суспільство» був вилучений щойно після того, як це зробили наші не західні, а східні сусіди.
14. У підсумку Україна має те, що в рейтинговому переліку «найвищих соціальних ціннос-тей» в ст. 3 Основного Закону марно шукати категорію свободи народу, власності чи приватно-го володіння. Хоч як це не дивно, але чинна Конституція України все ще дозволяє конфіскувати власність, набуту законним шляхом, і не допускає вітчизняних магнатів до адекватного їх ролі парламентського представництва.
15. Як правовий наратив, Основний Закон України не виправдовує примусового позбавлен-ня громадянства в якості засобу державної репресії «сильних і незгодних». Однак при цьому офіційна конституційна доктрина, яку репрезентує КСУ, свідомо мириться з фактами насиль-ницького позбавлення українського громадянства Президентом. Своєю чергою, такий підхід дозволяє запідозрити, що офіційна конституційна доктрина України досі не сприймає індивіда в якості морального суверена, громадянство якого є невід’ємним елементом його соціальної іден-тичності.
16. Україна є чи не найбагатшою за своїми природними ресурсами й водночас найбіднішою за рівнем добробуту населення країною Європи – статус, який тривалий час (2010-2015 рр.) по-єднувався у нас з найвищим показником смертності на 100 тис. населення серед країн світу, що мають таку статистику. Не усвідомлюючи того факту, що максимізація багатства веде, всупереч Марксу, до утвердження, а не до скасування моральних цілей, український конституційний на-ратив разом із офіційною конституційною доктриною продовжують підживлювати сприйнят-тя вітчизняної Конституції як «закону для бідних». Утопічний Основний Закон є перенасиче-ним благими намірами й залишає враження популістського тексту, сентиментально «дбайли-вого, як бабуся» (Джон Грей).
17. Офіційна конституційна доктрина України не стимулює правовими засобами індивідуа-льну творчість, бізнес і ринкову економіку загалом, ставлячись до них хіба що терпимо. Капіта-лізм і раніше сприймався в Україні суто матеріалістично (не за Йозефом Шумпетером чи Деніе-лом Беллом), а тому для творців і реформаторів Основного Закону України «ірраціональна» мо-тивація фінів і швейцарців, які відмовилися на своїх референдумах від гарантованого державно-го доходу, здається чимось містичним.
18. Навіть як академічна доктрина український конституціоналізм уникає будь-яких феде-ралістських дискусій. Так, мирне розділення Чехословаччини на дві суверенні демократії за пре-зидентства Вацлава Гавела не згадується й не оцінюються в Україні як позитивний чи корис-ний досвід. Доволі ускладнено сприймаються офіційною й неофіційною конституційними док-тринами України й такі поняття, як інтелектуальна свобода, права політичних меншин, мно-жинність культурних практик. У атмосфері політичного монотеїзму функціонери часто вима-гають мужності й рішучості й там, де більшою мірою потрібна мудрість. Ситуація війни не може не підносити на політико-правовий рівень стилістику мислення армійських генералів. Але з іншого боку, саме поширеність аналогічної практики в повоєнних Сполучених Штатах здобула свого часу негативну оцінку.
19. На жаль, Основний Закон й офіційна конституційна доктрина України поки що ігнору-ють поведінкову економіку, відкриту в теорії перспектив Канеманом і Твєрскі. Вони також по-гано сприймають уявлення про фундаментальну роль нюансів у механізмах культурного розрі-знення, як про це писав ще у «Поневоленому розумі» Чеслав Мілош. Як і за радянських часів, конституційний наратив і офіційна доктрина тяжіють у нас до риторики соціального братерст-ва й егалітарного народоправства. З аналогічного приводу опоненти «народника» Михайла Грушевського звинувачували останнього в «мужикопоклонстві». Сьогодні про таке не йдеться, але український конституційний процес усе ще вимагає таки системного вилучення токсинів соціалізму.
20. Так чи інакше, модернізація українського конституційного наративу може відбуватися лише паралельно з емансипацією менталітету конституційних суддів. Про низку проблем тако-го рівня вже згадувалось вище. Тут же хотілося б звернути увагу на потребу в усвідомленні за-конодавцями й вищою суддівською кастою України логіки «парадоксу наслідків» Макса Вебера як прояву закономірностей розвинутого капіталізму, що характеризуються низкою важливих для української демократії ефектів.
21. У широкому плані усвідомлення парадоксу наслідків Макса Вебера дозволило свого часу зрозуміти, яким чином протестантський аскетизм призвів до багатства (Брайян Тернер); як соціальна гармонія виробляється з хаосу ринку (Фрідхельм Гуттандін); чому публічні вигоди є зазвичай логічним продовженням особистісного гедонізму (Бернард де Мандевіль), а також чо-му в більшості випадків так погано закінчується політичний радикалізм (Едмунд Берк).
22. Академічна конституційна доктрина в Україні вже засвоїла ту закономірність, що праг-нення до рівності, справедливості й братерства часто призводить до державного централізова-ного контролю, концентраційних таборів і тиранії. Однак академічного розуміння в цій сфері недостатньо. Судді КСУ й українські законодавці мали б усвідомити, що органічного конститу-ціоналізму й ліберальної демократії вимагає не стільки держава, скільки справжній ринок. Ри-нок вимагає органічного конституціоналізму так само, як конституціоналізм – ринку. Причому ігнорувати дану закономірність просто небезпечно.
23. Оскільки Україна здобула статус країни-кандидата на членство в Євросоюзі, офіційна конституційна доктрина України має орієнтуватися на те, що основним політичним і правовим гаслом Євросоюзу є «ринкова економіка, де можна змагатися».
24. Не секрет, що стан україно-російської війни провокує також конституційне применшен-ня фундаментальної ролі приватної власності. Це своєю чергою призводить до приниження значущості автономного індивіда з незалежними статками як суб’єкта конституційного права. Не менш руйнівною війна є для адекватного конституційного усвідомлення ролі українських регіонів, їх політичної й економічної свободи, потреби у сенатському парламентському пред-ставництві їх інтересів тощо.
25. Війна стимулює офіційну конституційну доктрину України до такого усвідомлення сво-боди народу, за яким ця свобода є наслідком певного рішення, утопічного проєкту (див. Гайєк про два джерела свободи). Таке розуміння спонукає законодавців і суддів контролювати межі свободи політико-правовими рішеннями. Останнє призводить до деградації соціальної еврис-тики й пригнічує індивідуальну творчу активність. У такий спосіб війна й підтримуваний нею порядок притлумлюють розуміння свободи як результату спонтанних, хаотично-стохастичних процесів. Це вочевидь шкодить національному прогресу, оскільки творча свобода виникає не з директиви, а є атрибутом неконтрольованих розумових процесів.
26. Таке розуміння свободи є, у свою чергу, максимально наближеним до парадигми амери-канського конституціоналізму. Що ж стосується «керованої» свободи як результату наперед запрограмованого (революцією, війною тощо) проєкту, то воно є ближчим до ідейного спадку Великої французької революції 1789 р. й французького (континентального) конституціоналіз-му загалом. Українська конституційна доктрина є нині ближчою до континентального (більш поміркованого, ніж американський) розуміння шляхів прогресу, у чому проглядає саме сьогодні певне протиріччя. Адже головною воєнно-політичною гарантією суверенітету України висту-пає нині не Євросоюз, а Сполучені Штати.
27. Можна припустити, що американський конституціоналізм послідовно відтворює в собі нормативну вимогу: свобода детермінує обсяг демократії, прийнятної в суспільстві. Натомість конституціоналізм континентального зразка вимагає майже зворотного: демократія має ви-значати обсяг прийнятної для суспільства свободи. На жаль, в Україні переважає поки що доволі поміркована схема взаємовідносин між демократією й свободою. Про це свідчить масова (не лише під час війни) заборона опозиційних телеканалів і політичних партій, вилучення з книж-кових магазинів і бібліотек російського інформаційного контенту, заборона на показ в Україні польського фільму про Волинську різню 1943 р., обмеження на в’їзд в Україну представників творчої еліти тощо.
28. Схоже, що для суттєвого покращення офіційної конституційної доктрини українцям по-трібно також добитися більшої довіри законодавців і суддів КСУ до «ірраціонального» поведін-кового початку як такого. Для досягнення такої мети, як писав у книзі про ідентичність Френсіс Фукуяма, всім нам знадобиться «якісніша теорія людської душі». Політикам і законодавцям вар-то замислитися над тим, що не холодний раціоналізм, а емоційна матриця (людська інтуїція, харизма, підсвідомість) є справжнім джерелом людської поведінки. Недарма в країнах з англоса-ксонською правовою системою так і не зумів утвердитися тоталітаризм. Державницький ди-рижизм програє індивідуалістичним стратегіям. Тому ігнорування офіційною конституційною доктриною України ролі спонтанних, ірраціональних людських мотивацій посилює кризу укра-їнського конституціоналізму, причому не лише в умовах війни.
29. У підсумку, політикам, законодавцям і конституційним суддям варто звернути увагу на те, що ринкова економічна система є не просто засобом обміну товарами в широкому розумінні цього поняття. Не менш важливим є те, що справжній ринок підтримує й розвиває в людях здо-ровий глузд, наснажує їх до відкритості в поведінці, стимулює інтелектуальну чесність і емо-ційне сприйняття світу.
30. Лівий унілатералізм поки що залишається світоглядною опорою офіційної конституцій-ної доктрини України, а тому й вітчизняного конституціоналізму загалом. Свідченням цього є не лише традиційне перебільшення ролі держави, але й заборона на вільний продаж зброї, підт-римання державної власності на землю й природні ресурси, прагнення поставити ЗМІ «на служ-бу народу», бездумне накладання обмежень на свободу вираження поглядів в літературі, мисте-цтві й науці.
31. Характерний для України фатум поміркованості вже призвів до того, що ключові конс-трукції українського конституціоналізму відповідають лише простим матеріалістичним пріо-ритетам. Тому гаслом оновленого українського конституціоналізму мала б стати не «ще одна міщанська республіка» (якої боявся Михайло Грушевський), а інтелектуальна свобода й ринок, у якому дійсно можна ефективно змагатися й прагнути до щастя.
Сторінки: 53-58
УДК 342.7
Анотація
Конституція, конституційна доктрина, конституційний процес і війна
З початком повномасштабної російської агресії виникло чимало питань у сфері конституційного права. Низка проблемних моментів не лише залишається відкритою, а й розширюється. Зокрема, в умовах воєнного стану актуальним є співвідношення між чинними нормами Конституції України та конституційною доктриною. Не менш важливим є пошук відповідей на питання щодо типу демократії в Україні, права на свободу вираження поглядів, державної власності на землю, взаємодії суспільства та держави, тощо.
Зміни в громадянському суспільстві, що спричинені подіями війни, неминучі. Без сумніву, про завершеність українського конституційного процесу поки не йдеться. Сьогодні офіційна конституційна доктрина України знаходиться під впливом як американської і європейської конституційної парадигми, так і внутрішніх умов. Обставини війни на практиці зумовили відхід від усталених норм права. Зокрема, право на вільне придбання й володіння вогнепальною зброєю, яке активно пропагується вищими посадовими особами, реалізувалось у вигляді роздачі зброї членам територіальної оборони, заборона цензури поєднується з вилученням із продажу російськомовної літератури. Активно обговорюється насильницьке позбавлення українського громадянства, применшення фундаментальної ролі приватної власності та інші наслідки сучасних обставин у державі.
Зміни в громадянському суспільстві, що спричинені подіями війни, неминучі. Без сумніву, про завершеність українського конституційного процесу поки не йдеться. Сьогодні офіційна конституційна доктрина України знаходиться під впливом як американської і європейської конституційної парадигми, так і внутрішніх умов. Обставини війни на практиці зумовили відхід від усталених норм права. Зокрема, право на вільне придбання й володіння вогнепальною зброєю, яке активно пропагується вищими посадовими особами, реалізувалось у вигляді роздачі зброї членам територіальної оборони, заборона цензури поєднується з вилученням із продажу російськомовної літератури. Активно обговорюється насильницьке позбавлення українського громадянства, применшення фундаментальної ролі приватної власності та інші наслідки сучасних обставин у державі.
Ключові слова: український конституціоналізм, воєнний стан, Конституція України, офіційна конституційна доктрина, конституційний наратив
Abstract
Constitution, Constitutional Doctrine, Constitutional Process and War
With the beginning of full-scale Russian aggression, many questions have arisen in the field of constitutional law. Quite a few problematic aspects not only remain open but are expanding. In the conditions of martial law, the correlation between the current norms of the Constitution of Ukraine and the constitutional doctrine is relevant. Equally important is the search for answers to questions concerning the type of democracy in Ukraine, the right to freedom of expression, state ownership of land, interaction between society and the state, etc.
Changes in civil society caused by the events of the war are inevitable. There is no doubt that the Ukrainian constitutional process is not yet complete. Today the official con-stitutional doctrine of Ukraine is influenced by the American and European constitutional paradigm, as well as internal conditions in the country. The circumstances of the war in practice have caused a departure from established norms of law. In particular, the right to free acquisition and possession of firearms, actively promoted by top officials, has been implemented by handing out weapons to members of the territorial defense, the ban on censorship is combined with the withdrawal from selling Russian-language literature. The forced deprivation of Ukrainian citizenship, the reduction of the fundamental role of pri-vate property and other consequences of the current circumstances in the state are ac-tively discussed.
Changes in civil society caused by the events of the war are inevitable. There is no doubt that the Ukrainian constitutional process is not yet complete. Today the official con-stitutional doctrine of Ukraine is influenced by the American and European constitutional paradigm, as well as internal conditions in the country. The circumstances of the war in practice have caused a departure from established norms of law. In particular, the right to free acquisition and possession of firearms, actively promoted by top officials, has been implemented by handing out weapons to members of the territorial defense, the ban on censorship is combined with the withdrawal from selling Russian-language literature. The forced deprivation of Ukrainian citizenship, the reduction of the fundamental role of pri-vate property and other consequences of the current circumstances in the state are ac-tively discussed.
Keywords: Ukrainian constitutionalism, martial law, Constitution of Ukraine, official constitutional doctrine, constitutional narrative
Подано до друку / Submitted: 25.03.2022
Рецензія 1 / Revised 1: 31.05.2022
Рецензія 2 / Revised 2: 19.05.2022
Затверджено до друку / Approved: 09.06.2022