Відставка уряду Молдови: Санду висунула кандидата на пост прем’єра

Після півтора року на посаді прем’єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця оголосила, що йде у відставку разом з урядом. Президентка країни вже висунула кандидатуру на пост нового глави уряду.
Уряд Молдови разом із прем’єр-міністеркою Наталією Гаврилицею пішов у відставку. Це рішення ухвалили після консультацій з президенткою країни Майєю Санду, повідомила Гаврилиця в п’ятницю, 10 лютого.
“Після півтора року роботи в уряді настав час оголосити про мою відставку. Ми прийшли до влади в кризовому уряді та проводили політику розвитку, боротьби з корупцією та інтеграції в Європейський Союз”, – заявила вона. За її словами, за час роботи уряд “зіткнувся з енергетичним шантажем”. “Вони думали, що ми здамося і вчинимо, як попередні уряди, які зрадили національні інтереси, але це було не так. Ми працювали в режимі безперервної кризи”, – наголосила Гаврилиця.
Причини рішення звільнитися вона не уточнила, посилаючись лише на відсутність “підтримки та довіри вдома”.
Санду подякувала прем’єрці “за величезну жертву та зусилля”, теж зазначивши, що Гаврилиця очолила уряд у період криз. “Попри безпрецедентні виклики, країною керували відповідально, з великою увагою та самовідданою роботою. У нас стабільність, мир і розвиток – там, де інші хотіли війни та банкрутства”, – заявила президентка Молдови.
Відповідно до закону, кабінет міністрів продовжить виконувати обов’язки до складання присяги новим складом уряду.
На заміну Гаврилиці Санду вже запропонувала свого радника з питань безпеки, нинішнього секретаря Ради безпеки Молдови і колишнього міністра внутрішніх справ країни Доріна Речана. Його кандидатуру має затвердити парламент, у якому більшість має партія “Дія і солідарність”. Гаврилиця була її представницею, тож голосування за Речана не має бути проблемним питанням, зауважує агентство AFP.
Речан уже заявив, що планує продовжувати домагатися членства Молдови в Євроcоюзі. За його словами, пріоритетами нового уряду будуть “порядок і дисципліна, подих нового життя в економіку, а також мир і стабільність”, пише Reuters.
Через війну Росії проти України Молдова у 2022 році зіткнулася з енергетичною кризою. Країна двічі переживала повне відключення електроенергії по всій країні внаслідок ударів РФ по українській енергетичній системі. Крім того, Росія значно обмежила постачання газу до Молдови і неодноразово погрожувала повністю їх припинити. Кишинів називав зниження обсягів поставок політичним рішенням, не пов’язаним із питаннями оплати.
Джерело: DW