Конституційний суд Молдови проти президента

Конституційний суд Молдови 5 січня вирішив, що президент Ігор Додон порушив конституцію, коли відмовився підписати закон про заборону російської пропаганди. Суд вирішив тимчасово відсторонити президента, а його обов’язки тимчасово передати главі парламенту чи прем’єр-міністру. Суд зазначив, що у президента немає права вето і він має підписувати закони навіть якщо вони, на його думку, не відповідають Конституції.
Ігор Додон вже втретє відсторонений з посади. Вперше КС призупинив його повноваження після відмови Додона затвердити міністром оборони Євгена Стурзу. Вдруге суд припинив повноваження Додона у зв’язку з тим, що він відмовився затвердити повторно висунутих прем’єром кандидатів на пости міністрів і віце-прем’єрів.
Як повідомлялося, 4 січня Додон звернувся до Конституційного суду з проханням розглянути конституційність положень законопроекту про заборону російських новин та інформаційно-аналітичних програм на радіо і ТБ. 7 грудня парламент Молдови прийняв проект поправок до Кодексу про телебачення і радіо, які забороняють російські новини та інформаційно-аналітичні програми. Згідно із запропонованими змінами, новини, які транслюють молдовські теле- і радіостанції, можуть бути вироблені тільки в країнах ЄС, США, Канади та країнах, які ратифікували конвенцію про транскордонне телебачення (Росія її не ратифікувала). Додон відмовився затвердити цей документ і повернув його в парламент, але депутати повторно затвердили проект правок.
Нагадаємо, попередній конфлікт між президентом і урядом трапився щодо мовного питання. Уряд Молдови схвалив законопроект про зміну назви офіційної мови з молдавської на румунську: документ передбачає, зокрема, заміну закріпленого в 13-й статті Основного закону формулювання “молдовська мова, що функціонує на основі латинської графіки” словосполученням “румунська мова”. Ігор Додон виступив категорично проти цієї ініціативи.