У відповідь на вимогу лібералів розширити повноваження президента і прем’єра стосовно кадрових змін в уряді, Конституційний суд Молдови 24 січня 2017 року прийняв рішення, яким встановив, що президент може відхилити кандидатуру міністра, запропоновану прем’єром, тільки один раз обґрунтовано в тому разі, якщо вона не відповідає законним вимогам. Зі свого боку, прем’єр-міністр може запропонувати повторно ту ж кандидатуру, яку глава держави буде зобов’язаний призначити на посаду.
У рішенні Конституційного суду вказано, що «політична воля президента не може бути джерелом інституційного блокування і не може анулювати повноваження прем’єра з призначення чи відкликання міністрів», оскільки останній відіграє ключову роль в процесі перестановок в кабінеті міністрів.
Судді Конституційного суду нагадали, що при парламентському режимі Республіки Молдова президент має обмежені повноваження і не несе політичну відповідальність за діяльність уряду, тому його роль у визначенні складу виконавчого органу держави обмежена.
«Після того, як парламент висловив вотум довіри уряду, президент не має права призначати членів кабміну, навіть якщо він не погоджується з його номінальним складом. Невиконання конституційних повноважень президентом призведе до порушення принципу розподілу влади в державі, передбаченого Конституцією», – підсумував Конституційний суд.
Нагадаємо, такий запит до КС був поданий після заяви новообраного президента Республіки Молдова Ігоря Додона, що він не затвердить кандидатуру Валерія Мунтяну на посаду міністра оборони.